Popkulturowe wydarzenia 2017 roku

Rok 2017 przeszedł do historii. Działo się w nim dużo, bardzo dużo. Postanowiłem wybrać kilka wydarzeń ubiegłych miesięcy i to właśnie im poświęcić najnowszy wpis.

Najważniejsze, popkulturowe wydarzenia 2017 roku
Źródło: http://www.whiskyisrael.co.il/wp-content/uploads/2018/01/2017.jpg

1) Despacito podbiło świat

12 stycznia 2017 roku – to właśnie wtedy miała miejsce premiera teledysku Despacito portorykańskiego wokalisty Luisa Fonsiego, którego wspiera rodak Daddy Yankee. Mało kto spodziewał się tego, co miał osiągnąć ten singiel w nadchodzących miesiącach. Z każdym dniem piosenka zyskiwała na popularności, podbijając serca kolejnych słuchaczy, przy okazji bijąc kolejne rekordy. Wszak żadna letnia impreza nie mogła się obyć bez tego latynoskiego nagrania. W 2017 roku Despacito pobiło rekord YouTube’a osiągając kosmiczną liczbę ponad 4 miliardów wyświetleń. Do tej pory w sieci udostępnione są wszelakiego rodzaju parodie i covery hitu. Jednego jest pewne – długo będzie trzeba czekać na kolejny utwór, który stanie się równie popularny, jak Depacito. Echem odbił się także sylwestrowy występ Lusia Fonsiego na koncercie w Zakopanem. Widzowie szybko orzekli, że wzięcie prawie pół miliona złotych za wystąpienie z playbacku nie było prawidłowym zachowaniem.

2) Eurowizja

Coroczna, największa muzyczna impreza na świecie w tamtym roku odbywała się w Kijowie, za sprawą odniesionego w Sztokholmie przez Jamalę triumfu. To właśnie ze względu na miejsce odbywania się wydarzenia zaistniał eurowizyjny skandal. Rosyjska telewizja publiczna na swoją reprezentantkę wybrała jeżdżącą na wózku Yulię Samoylovą. Szybko wyszło na jaw, że wokalistka w 2015 wystąpiła na za-aneksowanym przez Rosję Krymie, przez co trafiła na czarną listę ukraińskich władz. Ukraina nie pozwoliła wystąpić Rosjance na Eurowizji, a Rosja nie chciała słyszeć o zmianie reprezentanta. Europejska Unia nadawców, chcąc znaleźć wyjście z palącej sytuacji zaproponowała wyemitowanie występu Yulii z anteny satelitarnej. Jednak pomysł ten został stanowczo odrzucony przez wszystkich zainteresowanych. Ostatecznie Rosja z udziału w Eurowizji 2017 się wycofała, a sam konkurs wygrała, po raz pierwszy w historii, Portugalia.

3) Opole 2017

Pozostając w temacie muzycznych wydarzeń, przechodzimy do sprawy Opola. Planowo festiwal polskiej piosenki miał odbyć się w dniach 9–11 czerwca. Wtedy też miał odbyć się jubileuszowy koncert Maryli Rodowicz, w którym miała wziąć m.in.: Kayah. Jednak podobno Jacek Kurski, ze względu na społeczno-polityczną aktywność wokalistki, nie zgodził się na jej występ w transmitowanym przez TVP wydarzeniu. Sytuacji tej nie udało się załagodzić nawet wydając oficjalne oświadczenie. Sama Kayah zrezygnowała z udziału w koncercie, w ślad za nią poszła wokalistka zespołu Hey – Katarzyna Nosowska. W międzyczasie Dr Misio został wykluczony z konkursu Premier za ”niemisyjny charakter” teledysku do utworu Pismo. W związku z tymi wydarzeniami większość osób, które miałby być zaangażowane w wydarzenie odwołało swój udział. Dodatkowo zaostrzał się konflikt na linii TVP – władze Opola. Ostatecznie LIV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w połowie września.

4) #metoo

Akcja, która zmieniła show-biznes. W październiku aktywistka Tarana Burke umieściła na swoim koncie w serwisie MySpace wpis poświęcony molestowaniu seksualnemu. Dodatkowo aktorka Alyssa Milano na swoim koncie na Twiterze zamieściła taki komunikat: „Jeśli byłaś napastowana lub molestowana seksualnie, napisz „ja też” jako odpowiedź na tego tweeta”. Skala zjawiska przeszła wszelkie wyobrażenia. Tysiące mniej lub bardziej rozpoznawalnych kobiet dzieliło się swoimi traumatycznymi doświadczeniami. Do akcji dołączyły takie osoby jak między innymi Lady Gaga, Gwyneth Paltrow, Jennifer Lawrence, Reese Witherspoon, Sheryl Crow, Björk. W Polsce akcja znana była pod nazwą #jatez. Wśród oskarżonych znaleźli się m.in.: Harvey Weinstein, Kevin Spacey, John Travolta, a nawet Mariah Carey.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *