Moje ulubione piosenki z filmów animowanych

Filmy animowane to nie tylko rozrywka dla małych dzieci. Większość produkcji tego typu niesie ze sobą uniwersalne wartości, a dodatkowo twórcy starają się w dialogach przemycać smaczki dla nieco dojrzalszego widza – to główny powód, dla którego tak chętnie oglądam bajki. Tym razem postanowiłem przyjrzeć się najlepszym piosenkom wykorzystanym w tego typu produkcjach. Zapraszam!
Tu podaj tekst alternatywny
Źródło: http://english.visitkorea.or.kr/enu/ATR/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=2503886

1) Under The Sea

W 1989 roku na ekranach zadebiutał film opowiadający historię Ariel, czyli Mała Syrenka. I choć sountrack produkcji zawiera naprawdę wiele dobrych numerów, to moje serce do dzisiaj należy do Under the Sea. Niezwykle pozytywny utwór wykonywany przez kraba Sebastiana wychwala zalety życia na dnie oceanu. Wykonany w oryginale przez Samuela E. Wrighta przebój spotkał się także z uznaniem krytyków – Oscar za najlepszą piosenkę filmową mówi sam za siebie.

2) Can you feel the love tonight

Król Lew z 1994 roku to pozycja kultowa z wielu powodów. W końcu któż nie płakał jako dziecko przy śmierci Mufasy? Piosenka Can You Feel the Love Tonight w wykonaniu Eltona Johna przeszła już do klasyki muzyki popularnej. W polskiej wersji językowej znana jako Pieśń o miłości (Miłość rośnie wokół nas)

3) Kolorowy Wiatr

Rok po Królu Lwie swoją premierę miał film o Pocahontas – opowieść o dziewczynie żyjącej w głuszy, która na swojej drodze spotyka kolonizatorów. Głównym utworem promocyjnym został Colors of the Wind, w oryginale wykonywany przez Judy Kuhn. W polskiej wersji językowej piosenka została nazwana Kolorowy Wiatr, a jej wykonanie przypadło w udziale Edycie Górniak, która kilka miesięcy wcześniej zachwyciła Europę podczas Eurowizji. Utwór w naszej wersji potrafi poruszyć nawet najtwardsze serca, a przez wielu jest uważany za najlepszą wersję utworu promującego filmową historię Pocahontas.

4) Let It Go

Przechodzimy teraz do bardziej współczesnych czasów. W 2013 roku w kinach pojawiła się Kraina Lodu – animowany musical, który podbił serca dorosłych i dzieci, krytyków i zwykłych widzów. Wyprodukowana przez Disneya produkcja okraszona jest wspaniałą ścieżką dźwiękową, lecz na tej liście nie mogło znaleźć się nic innego niż Let It Go, wykonywane w filmie przez Idinę Menzel. Wykonywany przez jedną z głównych bohaterek, Elsę, utwór słyszał chyba każdy z nas. Dziesiątki przeróbek i coverów w Internecie pojawia się po dzień dzisiejszy. Śmiało można powiedzieć, że Let It Go (po polsku Mam Tę Moc) przeszło już do klasyki utworów muzyki filmowej.

5) While My Guitar Gently Weeps

Jedyny utwór w zestawieniu, który nie jest oryginalną piosenką. W 2016 roku studio filmowe Laika wypuściło do kin produkcję Kubo i Dwie Struny. Stworzony za pomocą animacji poklatkowej film (tutaj można zobaczyć, jak on powstawał opowiada historię Kubo – małego chłopca, który wyrusza na niebezpieczną wyprawę, w czasie której musi odnaleźć kilka magicznych przedmiotów, aby ocalić świat. Zakończenie filmu potrafi wywołać naprawdę silne emocje, a piosenka pojawiająca się na napisach końcowych podpala emocjonalną bombę budowaną przez twórców przez cały seans. Twórcy postanowili odświeżyć utwór While My Guitar Gently Weeps, wykonywany w oryginale przez The Beatles. Na potrzeby filmu swoją wersję wykonała Regina Spektor. I cóż – wyszło jej to fenomenalnie.

6) Remember Me (Dúo)

Na koniec świeżynka od Disneya. Niedawno do kin trafiła animacja Coco – historia meksykańskiego chłopca, który chcąc odnaleźć bliskich trafia przez przypadek do krainy duchów. Wizualnie produkcja zapiera dech w piersiach. Jako główny singiel promocyjny został wykorzystany utwór Remember Me (Dúo). Został on nagrany przez amerykańskiego wokalistę Miguela, któremu towarzyszy Natalia Lafourcade.

A jakie są wasze ulubione piosenki z filmów animowanych? Zapraszam do komentowania 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *