Najlepsi eurowizyjny zwycięzcy XXI wieku

Konkurs Piosenki Eurowizji od lat wzbudza wiele kontrowersji. Mimo tego wciąż pozostaje najchętniej oglądanym wydarzeniem muzycznym na świecie. O eurowizyjnym trofeum marzą dziesiątki wokalistów, lecz tylko nielicznym udaje to udaje. Przed wami subiektywny ranking najlepszych eurowizyjnych zwycięzców tego wieku, zapraszam!

Tu podaj tekst alternatywny
Źródło: https://www.underconsideration.com/brandnew/archives/eurovision_logo_detail.png

1) Sertab Erener – Everyway That I Can

Na początek cofnijmy się do 2003 roku. Podczas łotewskiego konkursu głosowanie końcowe przypominał prawdziwy dreszczowiec. Przed ostatnimi głosami, które przedstawiała Słowenia w walce o trofeum liczyły się trzy państwa – Turcja, Belgia i Rosja. Jednak najlepsza okazała się Sertab Erener, która o zaledwie dwa punkty pokonała będący wtedy u szczytu popularności duet t.A.T.u. Serca Europejczyków pobił Everyway That I Can, będący mieszanką popowych i orientalnych brzmień, który na scenie został wzbogacony o układ choreograficzny z szarfami w roli głównej.

2) Lordi – Hard Rock Hallelujah

Eurowizja w 2006 roku odbywała się w Atenach, za sprawą Heleny Paparizou i jej hitu My Number One. Finlandia na konkurs postanowiła wysłać grupę Lordi, specjalizującą się w muzyce hard rock. Było to zaskakujące posunięte – w tamtych latach na Eurowizji królował albo szybko wpadający w ucho pop, albo ballady. Jeżeli do tego dodamy kreacje zespołu (członkowie Lordi występują w specjalnie przygotowanych, ”potwornickich” kostiumach) dostajemy zestaw, który w żaden sposób nie przystawał do tamtejszych, eurowizyjnych standardów. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna – grupa Lordi zachwyciła Europę do tego stopnia, że Finlandia w 2006 sięgnęła po swoje pierwsze, jak do tej pory jedyne, zwycięstwo.

3) Alexander Rybak – Fairytale

W 2009 roku nie było równych dla Alexandra Ryba. Jego kompozycja Faitytale okazała się strzałem w 10 – 387 punktów to rekord, który obowiązywał do 2016 roku, kiedy to Europejska Unia Nadawców zmieniła system głosowania, dzięki któremu głosy publiczności i widzów zostają podane oddzielnie.

4) Lena – Satellite

Dzięki wygranej Rybaka Eurowizja w 2010 roku rozgrywana była w Norwegii. Na scenie w Oslo pojawiła się reprezentantka Niemiec – Lena. I choć konkursowy występ był dość statyczny – wokalistce w głębi sceny towarzyszył jedynie chórek, więc cała uwaga widza była skupiona tylko na piosenkarce. Na szczęście to wystarczyło – przebojowe Satellite dało naszym zachodnim sąsiadom zwycięstwo, a sama kompozycja na stałe zagościła w stacjach radiowych w całej Europie.

5) Loreen – Euphoria

W 2012 roku Eurowizja trafiła do stolicy Azerbejdżanu – Baku. Polska wtedy nie brała udziału w wydarzeniu, więc polscy widzowie w większości nie byli świadkami triumfu Szwecji. Loreen swoich sił w preselekcjach szwedzkich próbowała już wcześniej, lecz to, co nie udało się z My Heart Is Refusing Me, zostało dokonane z Euphorią. Piosenka była stawiana jako potencjalny zwycięzca długo przez Eurowizją, a podczas finałowego konkursu pozycja ta została utwierdzona. Euphoria została przedstawiona na scenie w dość artystyczny sposób, co zostało odpowiednio docenione, a kompozycja stała się międzynarodowym przebojem.

6) Måns Zelmerlöw – Heroes

Eurowizja to nie tylko konkurs wokalny. Żeby osiągnąć w nim sukces dobra piosenka nie wystarczy – trzeba ją umiejętnie pokazać na scenie. W jaki sposób należy to zrobić przy użyciu nowoczesnych technologii w 2015 roku pokazała Szwecja. Piosence Heores towarzyszyły dynamiczne wizualizacje, z którymi Måns Zelmerlöw współpracował. Całość wyglądała na tyle efektownie, że Szwedzi po raz kolejny zajęli pierwsze miejsce w tabeli finałowej.

7) Salvador Sobral – Amar Pelos Dois

Na koniec tegoroczny triumfator. Ballada Amar Pelos Dois swoim brzeniem bardziej nasuwa skojarzenia z latami 60. ubiegłego wieku niż ze współczesnymi radiowymi hitami. Sam Salvador Sobral zdecydował się wystąpić na małej scenie wokół publiczności zgromadzonej w kijowskim International Exhibition Centre. Magiczny występ Portugalii zdobył pierwsze miejsce zarówno u jury, jak i widzów, dzięki czemu Portugalia, po 53 latach od debiutu, sięgnęła po swoje pierwsze eurowizyjne Grand Prix.

1 thought on “Najlepsi eurowizyjny zwycięzcy XXI wieku”

  1. Każdy zwycięzca Eurowizji był wyjątkowy i ciężko ich sensownie uszeregować w rankingu. Moimi osobistymi faworytami są: “Euphoria” – podbiła listy przebojów w całej Europie, a podczas finału Eurowizji była bezkonkurencyjna; “Rise Like a Phoenix” – Conchita zamieniła zwykłą balladę w absolutnie niezwykłe widowisko, czego świadkiem było niemal 200 milionów ludzi na całym świecie, którzy niemal jednogłośnie docenili talent i subtelność “królowej Europy”. Warci uwagi są również zwycięzcy z 2003, 2016 i 2010 roku 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *